wtorek, 11 marca 2014

Ex Oriente Lux


W 2002 roku 12 dowodzonych przez Grzegorza Dąbrowskiego fotografów (m.in. Piotr Szymon, Andrzej Kramarz, Rafał Milach, Paweł Supernak,
Łukasz Wołągiewicz i ja) dokumentowało życie na polsko-białorusko-litewskim pograniczu, które za chwilę miało stać się granicą Unii.

Nie mieliśmy żadnego grantu, inspirowaliśmy się kolektywnymi projektami organizowanymi przez Vladimira Birgusa i Jindricha Streita w Opavie.
Wszystkie zdjęcia były czarno-białe, do oporu klasyczne. Powstała z tego duża wędrująca wystawa, o której dziś trudno znaleźć jakiekolwiek informacje.
To było dawno temu, świat był inny.

Jutro (środa 12.III) o 18 kilku z nas (Grzesiek, Rafak, Pawka i ja) spotka się w Zachęcie i będziemy wspominać stare czasy i rozmawiać o znaczeniu foto kolektywów dziś.
Wpadajcie.


PS. To zdjęcie zrobił Grzegorz.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

a, czemu już tego, nikt inny nie robi? nawet nie wiem, czy istnieje jeszcze krasnogruda, kartki? może wrzucisz tu siebie?
indie, walia i paryże też się liczą,
ale bardzo szkoda, że nie doceniamy
i nazywamy prowincją, wiochą naszego wschodu, polska b. nie ma obciachu.
pańcie i pańciowie tak myślą.
ja, tam lubię i cenię. fajni ludzie. a, że piesków takich malutkich nie mają w ubrankach. to, co z tego :)

Anonimowy pisze...

ps. miało być- może wrzucisz tu u siebie ?
pps. szybka pisanina to normalnie przekleństwo naszych czasów :)

Kamila Golebiewska pisze...

dziesięcionożna ośmmiornica <3

cudowny pokaz, zabawne jak nie zauważaliście, że zdjęcia są świetne. przykryte Waszymi oczami pod gigantyczną warstwą kurzu latami nie straciły na pierwotnej wartości. mimo tradycyjnego podejścia, które nie jest złe. podobnie nie, jak fotografowanie targu koni. brakowało tylko mi przerwania tej ściany między publicznością, pięcioma panami i dziwną panią z dziwnymi pytaniami. ale to kwestie sztywnej organizacji. sto pytań, wrzucone do koszaaa

pozdrawiam cudowną kolaborację z przed 12 lat i tą prze piękną trzy osobową!

k.

viabirdie.tumblr.com

Anonimowy pisze...

Dlaczego dowiedziałam się o tym dopiero teraz?!?!?! Czy zapis dźwiękowo-wizualny tego spotkania będzie gdzieś dostępny w internetach?

Anonimowy pisze...

Zapis spotkania równie ciężki do znalezienia jak informacje o tym kolektywie. Może coś więcej na ten temat, bo na ZachętaTV jest tylko kilka materiałów w konwencji teatru telewizji sprzed 20 lat - czy nikt nie wpadł na pomysł nagrania tego?

Anonimowy pisze...

Pamiętam stronę www projektu, czekałem na kontynuację, ale nie nastąpiła. Kawał dobrej roboty to był, pamiętam.